Search


          Psycholog do domu Psycholog do domu Wsparcie Psychologiczne i Terapeutyczne na całą Polskę

                                                          

W związku z zagrożeniem zarażenia COVID-19 zachęcamy Państwa do korzystania z naszych usług Online. Nasi psycholodzy połączą się z Państwem poprzez Skype, a także przeprowadzają konsultacje mailowe bądź telefoniczne. W obecnej sytuacji, jest to najlepsze rozwiązanie dla osób, które potrzebują konsultacji z psychologiem. Serdecznie zapraszamy!

                       

Nie radzę sobie z lękiem o mojego chłopaka 

Mam 22 lata i nie radzę sobie z lękiem o mojego chłopaka.

Jesteśmy ze sobą dopiero 3 miesiące i boje się, że mnie zdradzi lub zostawi albo że coś mu się stanie. Czytałam artykuł na waszej stronie o lękach i fobii i stwierdzam, że przyczyna mojego lęku leży w przeżyciach z dzieciństwa i ostatniego roku.

W 2014 roku miałam chłopaka i mnie zdradził. Załamałam się ale po czasie ujrzałam sens by normalnie żyć. Było ciężko i to bardzo. W dzieciństwie było tak, że nie okazywano mi zbyt dużo ciepła i miłości. Zawsze zostawiali mnie rodzice w domu, jak coś zbroiłam to krzyczeli i karali. Kiedy mój młodszy brat się urodził całkowicie o mnie zapomnieli, chwalili brata, lekceważyli wszystkie jego przewinienia. Brat i dziś ma wolną rękę pomimo, że ma dopiero 17 lat. Ja jestem starsza ale i tak nie ma rozmowy z rodzicami.

Trochę wysunęłam się po za temat, że boje się o chłopaka ale cóż też to bardzo mnie uwiera. Mam szybsze bicie serca i obrzydzenie do jedzenia. Nie wiem jak się leczyć. Jestem zdrowa psychicznie ale boję się być sama w życiu. Uważna jestem za osobę towarzyską, trochę roztrzepaną, każdego człowieka rozumiem czy to starszego czy też rówieśnika. Bardzo proszę o pomoc. Nie chcę żeby te lęki wpłynęły na mój stan zdrowia, nie chcę też stracić chłopaka.

Proszę o odpowiedz.

Pozdrawiam Ilona 

  

Pani Ilono!

W pełni zgadzam się, że nasze „dzisiejsze” reakcje wynikają z doświadczeń nabytych w przeszłości.

Tworzy się z tego pewien schemat reakcji na dany problem. Jednak podobieństwo samych problemów jest tylko pozorne. Inny jest czas, inni ludzie, otoczenie czy nasza wewnętrzna kondycja. Na tę samą sytuację popatrzymy inaczej rano a inaczej wieczorem .

Takim schematem może być lęk przed zdradą w każdym związku, jeśli już takiej zdrady Pani doznała. Problem zdrady nabiera tym większego znaczenia, że wiąże się on z poczuciem odtrącenia w dzieciństwie.

Myślę, że nie przypadkiem przy tym temacie poruszyła Pani swoją sytuację z tamtych czasów. Moim zdaniem najlepiej byłoby skupić się na początek na obecnej sytuacji. Schemat (lęk) podpowiada, że jeśli raz doznałam zdrady to teraz też może się to zdarzyć. Najczęściej są to myśli, które przychodzą automatycznie, a najprawdopodobniej nie mają żadnego umocowania w rzeczywistości.

Proponowałbym skorzystać z tabeli i wypełnić ją za każdym razem gdy pojawi się lęk lub niepokój o swojego partnera.

SYTUACJA  EMOCJE  MYŚL AUTOMATYCZNA  DOWODY POTWIERDZAJĄCE MYŚL AUTOMATYCZNĄ  DOWODY ZAPRZECZAJĄCE MYŚLI AUTOMATYCZNEJ MYŚL ALTERNATYWNA   EMOCJE
 W jakich okolicznościach pojawiła się myśl?  Co czułam?  Jaka myśl we mnie powstała? Po myślnikach wypisać wszystkie możliwe dowody, które potwierdzają zasadność tej myśli Po myślnikach wypisać wszystko, co zaprzecza tej myśli  Jak nowa myśl powstała na bazie wypisanych zaprzeczeń? Co teraz czuję?

 

Pozdrawiam i życzę dużo spokoju smile

Marek Niziołek