Problemy rodzinne - inne

 

Rodzina to nie tylko związek dwojga ludzi, nie tylko ich dzieci to również pozostali członkowie tej społeczności, dziadkowie, wnuki, teściowie, siostra, brat, to znacznie szerszy, skomplikowany, obszar.

"z rodziną to najlepiej ......  na zdjęciu" Możliwe, że często jest to prawdą. Ale prawda ta pojawia się wtedy kiedy potrzebujemy pomocy od rodziny. Prawda szczególnie bolesna, gdy któryś z członków rodziny zapada na jakąś chorobę, zwłaszcza psychiczną.

 


 Jakiego typu inne problemy mogą dotykać członków rodziny:

 

1. Bliska osoba zapadła lub ma nawrót choroby psychicznej:

    - schizofrenii,

    - stanu psychotycznego,

    - depresji,

    - choroby afektywnej dwubiegunowej, jednobiegunowej,

    - natręctw

    - zaburzenia odżywiania

2. Bliska osoba zapadła na chorobę onkologiczną potocznie nazywaną rakiem

3. Bliska osoba przeszła operację i po powrocie ze szpitala nie może „dojść do siebie”

4. Zaginął lub porzucił dom i pracę jeden z członków rodziny


 Sądzę, że moja rodzina potrzebuje pomocy, bo trapią mnie dylematy typu:

 

- Bliska osoba mówi do siebie, jest odrealniona, przestała się myć, cały dzień leży w łóżku.

- Bliska osoba zachowuje się nieracjonalnie: zaciąga wysokie kredyty, nawiązuje przypadkowe seksualne znajomości, sprawia wrażenie że   świetnie się bawi a my w domu umieramy ze strachu

- Jeden z członków rodziny wciąż okupuje łazienkę, myje się, leje wodę, pierze codziennie swoje ubrania a w pokoju ma totalny syf.

- Siostra znów potwornie schudła, co zje zaraz wymiotuje; zostały z niej skóra i kości; nie przyznaje się przed nami ale widzę że sama jest przerażona tym co dziejecie z jej ciałem

- Bliska osoba leży w szpitalu ze zdiagnozowanym rakiem i dodatkowo dostała zapalenia płuc, chce wyjść do domu na własną prośbę ale zapalenie płuc w warunkach domowych może być dla niej śmiertelne. Nie słucha nas, chce wyjść ze szpitala

- Bliska osoba po pobycie w szpitalu wróciła z niego jakaś inna: drażliwa, rozbita, straciła nadzieję lub wciąż skupia się na nieistotnym defekcie swojego ciała.

- Bliski członek zniknął - porzucił dom i pracę, gdzie miał otwartych dużo zamówień i długów. To zdarzyło się już nie pierwszy raz. Czy mamy spłacić jego długi? Czy on wróci do nas?

- Mieszkający z nami syn żąda ogromnych kwot pieniędzy, ostatnio chciał pół miliona złotych by otworzyć interes na innym kontynencie z nowopoznaną partnerką. Gdy odmówiliśmy nie odzywa się do nas od trzech tygodni, leży w depresji, obwinia nas o wszystko.

- Teściowa/teść uprzykrza mi życie, popadam w depresję.

-  Moja bratowa nie toleruje mnie.

-  Rodzina nie zgadza się na mój ślub.

-  moje dorosłe już dzieci ciągle są zwaśnione.

-  Jak przygotować rodzinę na moją śmierć?


 Zalecane kroki

1. szczegółowa diagnoza problemu w rodzinie

2. dobór nurtu leczenia i metod postępowania

3. motywacja do zmiany sposobu widzenia problemu

4. motywacja do zmiany sposobu działania

5. nauka komunikacji i wyrażania uczuć

6. dostrzeżenie efektów,  choćby drobnych na początku

7. utrwalanie nowych zachowań i widocznych efektów

8. w miarę możliwości działania integracyjne i praca z innymi członkami rodziny

9. uczestnictwo w warsztatach lub grupach wsparcia


 Alternatywne rozwiązania:

możesz...

1. nie robić nic i czekać, aż problem w rodzinie sam się rozwiąże. To zdanie jest oczywiście naszą prowokacją, bo pozostawienie sprawy bez zmian nie przyniesie nic dobrego. A nawet pogłębi frustrację tkwienia w sytuacji nie do wytrzymania.

2. w kółko forsować dotychczasowe sposoby działania. Ale stop! Pierwsza lekcja: skoro uporczywie powtarzane tych samych zdań nie przynosi pozytywnego skutku, to proszę ich nie powtarzać. Ale co w takim razie mówić innego?

3. W lęku szukać informacji w Internecie na temat niepokojącego zachowania syna/córki/męża? Paranoja strachu narasta bo bez konsultacji ze specjalistą w tej dziedzinie, czyli  psychologiem rodzinnym, wszystkie wyczytane objawy w Internecie pasują.

4. stosować drastyczne zachowania typu:

Krzyczenie, grożenie, krytykowanie, porównywanie, wyręczanie lub przeciwnie milczenie czyli

wszystko w celu wymuszenia zmiany zachowania członka rodziny. Ale czy wiesz, że paradoksalnie …zniechęcasz go do zmiany tymi sposobami! Wręcz blokujesz. Potrzebujesz obiektywnej, przeszkolonej osoby, która określi czy twoje oczekiwania wobec bliskiej osoby są realne, określi gdzie jest zarzewie konfliktów.

5. Najchętniej namówiłbyś bliską osobę by stawił się do gabinetu przed oblicze psychologa by ten wyperswadował mu to czego ty nie możesz mu wbić do głowy. Możesz grozić bliskiej osobie by zaczęła się zmieniać. Ale ryzykujesz utratę zaufania, przepaść między wami zacznie się pogłębiać. Możesz nakłaniać bliską osobę byście razem wybrali się do gabinetu psychologa lub ośrodka zajmującego się danym problemem. To rozwiązanie może wyglądać na początek obiecujących zmian. Druga strona ma szansę wypowiedzieć to czego latami nie chcesz usłyszeć i vice versa.

6. Może sam pójdziesz do psychologa by skonsultować się jak postępować z bliskim gdy jest w kryzysie. Jest to rozwiązanie bo zmiana widzenia sprawy zawsze warto zacząć od siebie. Ale prawda jest taka, że problemy jakie zaistniały w rodzinie często nie kwalifikują się do opracowania ich w gabinecie lub w ośrodku. Problematyczny członek rodziny też niejednokrotnie już korzystał z pomocy psychologa w ośrodku czy w gabinecie.

7. skorzystać z naszej pomocy.


Nasze metody: 

To nowe formy interwencji psychologicznej:

- wizyta domowa psychologa gdy ktoś z rodziny nie jest w stanie lub nie chce dotrzeć do gabinetu psychologicznego

- Wizyta psychologa na terenie szpitala gdzie przebywa osoba potrzebująca rozmowy

- Wsparcie plus trening psychologiczny dla całej rodziny gdy jedna z osób cierpi na chroniczną chorobę psychiczną, somatyczną lub zmieniła się pod wpływem choroby.

- Wizyta domowa psychologa orzecznika, który dokona oceny psychologicznej stopnia poczytalności lub stopnia funkcjonowania społecznego osoby (min.2 godz.)

- trening dla rodzica, który ma trudny kontakt z dorosłym dzieckiem, np. „jak mam rozmawiać postępować z córką, która mnie wciąż odrzuca, nie chce bym wtrącała się w jej sprawy”.

- trening dla rodzica zbytnio bojącego się o swoje pełnoletnie dziecko. Możliwość rozmów psychologicznych dla rodzica jak i dla dorosłego dziecka.

- trening dla rodziców, których dorosłe dziecko przedstawia wygórowane żądania finansowe i obwinia ich o swoje niepowodzenia finansowe.

 

Konsultacja rodziny z psychologiem wg naszej metody lepiej przebiega domu niż w gabinecie. Dzięki wejściu w wasze naturalne środowisko, psycholog lepiej wychwyci czynniki powodujące konflikty czy powód postępowania lub wycofania się któregoś członka rodziny. Być może ktoś z członków rodziny ma zaburzenia psychiczne, które trzeba leczyć. Co więcej, psycholog zadecyduje z kim będzie rozmawiał i w jakiej kolejności. Nasza metoda – sprawdzona skuteczność – zakłada, że psycholog gdy uzna to za odpowiednie NIE od razu rozmawia z osobą z objawami. Niespodziewane rezultaty przynosi konsultacja wstępna pozostałych członków rodziny z psychologiem. Ten sposób powstał w odpowiedzi na niesprawdzone metody np. gdy skruszone, zestresowane osoby, podczas wizyty w gabinecie przyjmują od psychologa listę nowych zachowań i gorliwie obiecują dostosowanie się, ale po powrocie do domu nic nie zastosowały z tej listy i wracały do starych nawyków.

 

Psycholog zaproponuje indywidualny program dla każdego z członków rodziny, poprzez dookreślenie patowej sytuacji a potem ścieżki zmian w przypadku gdy wszyscy wyrażają zgodę na otwarcie się przed psychologiem. Ale rozmowa z każdym z nich przebiega osobno by konfrontacja nie skończyła się niepotrzebną kłótnią. Końcowe ustalenia psycholog zazwyczaj przeprowadza już w obecności wszystkich członków rodziny.

Nie możemy zmieniać kogoś, możemy zmienić tylko siebie i nasze metody postępowania.


kontakt i nasz oferta

 

Zobacz: szczegóły oferty

Informacje i umawianie wizyt: