Search


          Psycholog do domu Psycholog do domu Wsparcie Psychologiczne i Terapeutyczne na całą Polskę

                                                          

W związku z zagrożeniem zarażenia COVID-19 zachęcamy Państwa do korzystania z naszych usług Online. Nasi psycholodzy połączą się z Państwem poprzez Skype, a także przeprowadzają konsultacje mailowe bądź telefoniczne. W obecnej sytuacji, jest to najlepsze rozwiązanie dla osób, które potrzebują konsultacji z psychologiem. Serdecznie zapraszamy!

                       

Uzależnienie od dopalaczy

Spis treści

Bardzo trudno jest jednoznacznie opisać działanie dopalaczy, a co za tym stoi, objawy uzależnienia, bowiem osoby sprzedające te substancje zazwyczaj nie podają składu chemicznego danego środka. Co więcej, sklepy oferujące dopalacze w sprzedaży, reklamują je jako przedmioty „kolekcjonerskie” nienadające się do spożycia. W ten sposób handlowcy omijają prawo, które zakazuje obrotu nielegalnymi substancjami psychoaktywnymi, w których skład wchodzą takie produkty, które działają halucynogennie, odurzająco czy pobudzająco na organizm.

Czemu nadal mówimy o dopalaczach i prawdopodobieństwie uzależnienia od nich?

Ponieważ powszechna likwidacja sklepów z dopalaczami nie przyniosła rezultatów. Handel tymi środkami przeniósł się do Internetu. Niebezpieczeństwo ich używania jest nadal takie samo, ponieważ ich skład chemiczny ulega ciągłej zmianie. Osoby handlujące dopalaczami cały czas zabiegają o ominięcie zakazów prawnych. Jeśli więc dana substancja, która pierwotnie wchodziła w skład dopalacza zostaje wpisana na listę substancji zakazanych, producenci zamieniają ją na jej „substytut”, czyli substancję, która ma bardzo podobne działanie, a jeszcze nie została zakazana.

Dlatego jeśli zauważasz, że Twoje dziecko zachowuje się nienaturalnie – jest zbyt senne, lub zbyt pobudzone, cierpi na bezsenność, ma nawracające zawroty głowy, stany lękowe, a także szereg innych niepokojących objawów tak psychicznych, jak fizycznych, warto zastanowić się, czy nie jest uzależnione od jakiegoś środka znajdującego się w sprzedaży, jako „dopalacz”. Bardzo trudno jest opisać wszystkie możliwe skutki działania tego rodzaju nielegalnych substancji, istnieje bowiem aż 12 tysięcy potencjalnych środków, które mogą być składnikami takich produktów.

Oczywiście, nie każde dziwne zachowanie musi oznaczać uzależnienie. Warto jednak mieć świadomość zagrożenia.

Jeśli zauważasz, że Twoje dziecko jest pod wpływem jakiegoś środka psychoaktywnego, zachowuje się dziwnie, to może być objaw używania dopalaczy. Warto się tym zainteresować. Jeśli nie wiesz, co zrobić, proponujemy Ci skonsultowanie się najpierw z nami w ramach programu Psycholog Do Domu™