Search


          Psycholog do domu Psycholog do domu Wsparcie Psychologiczne i Terapeutyczne na całą Polskę

                                                          

W związku z zagrożeniem zarażenia COVID-19 zachęcamy Państwa do korzystania z naszych usług Online. Nasi psycholodzy połączą się z Państwem poprzez Skype, a także przeprowadzają konsultacje mailowe bądź telefoniczne. W obecnej sytuacji, jest to najlepsze rozwiązanie dla osób, które potrzebują konsultacji z psychologiem. Serdecznie zapraszamy!

                       

Uzależnienie od kokainy

Spis treści

Kokaina występuje w postaci białego proszku. Jest jednym z wielu nielegalnych narkotyków, stąd zarówno osoba ją posiadająca rekreacyjnie, jak i osoba od niej uzależniona jest traktowana przez polskie prawo, jako przestępca. Zażywać kokainy można na różnorodny sposób, stąd też drogami podania są zarówno wciąganie, palenie jak i wstrzykiwanie bezpośrednio do krwiobiegu.

Jest jedną z najgroźniejszych substancji psychoaktywnych, bowiem uzależnia bardzo szybko. Należy do tzw. „twardych narkotyków”, obok heroiny czy amfetaminy.

Dlaczego?

Dlatego, że jej działanie jest bardzo silne i następuje już w kilka minut po podaniu – m.in.: wywołuje stan euforii, zwiększa poczucie pewności siebie.

Niestety, efekty utrzymują się krótko (do 30 minut). Dość szybko zatem – tuż po poprawieniu samopoczucia - pojawia się dotkliwy spadek nastroju, który skłania do zażycia kolejnej dawki. Dla niektórych, tak silny i przykry spadek nastroju, jest trudny do zniesienia. Stąd potrzeba przyjmowania narkotyku ponownie.