Search


          Psycholog do domu Psycholog do domu Wsparcie Psychologiczne i Terapeutyczne na całą Polskę

                                                          

W związku z zagrożeniem zarażenia COVID-19 zachęcamy Państwa do korzystania z naszych usług Online. Nasi psycholodzy połączą się z Państwem poprzez Skype, a także przeprowadzają konsultacje mailowe bądź telefoniczne. W obecnej sytuacji, jest to najlepsze rozwiązanie dla osób, które potrzebują konsultacji z psychologiem. Serdecznie zapraszamy!

                       

Uzależnienie od gier komputerowych

Spis treści

    Na uzależnienie od gier komputerowych czy internetowych najbardziej narażone są dzieci i nastolatki. To oni są głównymi adresatami coraz to nowocześniejszych, coraz silniej działających na wyobraźnię i coraz to bardziej rozbudowanych tego rodzaju produktów. Dziecko jest wobec tego bezradne. Jego wrażliwość i wyobraźnia zostaje niemal zaatakowana różnorodnymi bodźcami: kolorami, dźwiękami, nagłymi zwrotami akcji, intensywnością i tempem akcji. To wciąga, fascynuje, wręcz oszałamia.  Rozbudowane fabuły gier bardzo silnie oddziaływają na psychikę. Trudno więc tak młodemu człowiekowi się wobec tego obronić.

Gry komputerowe są w obecnych czasach bardzo popularne. Nie ma więc właściwie żadnej możliwości, by ochronić dzieci przed kontaktem z nimi.

Zabronienie ich używania wręcz izolowałoby je od grupy rówieśniczej, odsuwało od tematów i zainteresowań ich kolegów i koleżanek. Zatem głównym obowiązkiem opiekunów czy rodziców jest zwracanie szczególnej uwagi na to:

- ile godzin dziecko spędza grając przy komputerze

-jak reaguje na zakaz grania

- w jakie gry gra dziecko – na rynku bowiem są różnorodne rodzaje gier, nie każda jest adekwatna do poziomu rozwoju osobowości danego dziecka.

 

Do niepokojących sygnałów należą między innymi: reagowanie silnymi emocjami w momencie kiedy odbiera się dziecku możliwość grania, izolowanie się latorośli z kontaktów z rówieśnikami i członkami rodziny, zaniedbywanie obowiązków.

 

Jeśli uważasz, że Twoje dziecko może mieć problem i być uzależnione od gier komputerowych, zgłoś się do nas. Warto żebyś nie zostawiał dziecka samego, ponieważ ono jest wobec tego wirtualnego świata bezradne.

Nie krzycz na nie, ani nie wymuszaj zmiany zachowania, jeśli widzisz, że dla niego jest to tak trudne i wyzwala w nim tak silne emocje. Zgłoś się po poradę do specjalisty.

 

Jeśli nie wiesz, co zrobić, proponujemy Ci skonsultowanie się najpierw z nami w ramach programu Psycholog Do Domu™