Uzależnienie od internetu

Uzależnienie od internetu (siecioholizm)

Siecioholizm, profesjonalna pomoc psychologiczna w walce z siecioholizmem

 

Zwykle nałogi kojarzą się z alkoholizmem, narkomanią czy hazardem. Tymczasem to nie one, ale… siecioholizm określany jest przez psychologów  jako największe niebezpieczeństwo oraz najbardziej rozpowszechniony nałóg we współczesnym świecie.

Uzależnienie od Internetu należy do uzależnień behawioralnych, czyli takich których podstawową cechą jest potrzeba, a wręcz przymus wykonywania pewnych, określonych czynności. Szczególnie łatwo dać się „pochłonąć sieci” wówczas, gdy prowadzi się samotne życie lub ma się problemy z nawiązywaniem i utrzymywaniem bliskich relacji…  W rozmowach z terapeutami, siecioholicy najczęściej jako pierwotną przyczynę  swojego nałogu podają właśnie wyobcowanie, problemy rodzinne, niskie poczucie własnej wartości, brak zrozumienia, społeczną izolację i głęboką samotność…

 


Wyróżnia się 5 podtypów uzależnienia od sieci:

 

  • erotomania internetowa – nałogowe korzystanie z pornografii w sieci, cyberseksu, czatów erotycznych
  • socjomania internetowa – uzależnienie od internetowych kontaktów społecznych, nałogowe korzystanie z grup dyskusyjnych, portali społecznościowych, poczty elektronicznej, for i czatów
  • uzależnienie od gier sieciowych – nałogowe granie w gry internetowe, zarówno te hazardowe, jak i sieciowe (gdzie przeciwnikiem jest inny użytkownik), uzależnienie od aukcji i zakupów przez internet
  • przymus pobierania informacji – patologiczna potrzeba zdobywania nowych informacji, przeszukiwanie baz danych, portali informacyjnych, itp.
  • uzależnienie od komputera – uzależnienie od używania sprzętu i zachowań, które są z tym związane, np. gier komputerowych.

 

Do podtypów zależności od sieci można by dodać uzależnienie od blogów i hakerstowo.

Pierwszy z tych problemów polega na zaspokajaniu patologicznej potrzeby podglądania cudzego życia za pomocą blogów.

Hakerstwo natomiast wiąże się z łamaniem praw innych użytkowników internetu i w pewnym stopniu daje hakerowi poczucie władzy oraz zapewnia zastrzyk adrenaliny.

 


Objawy

 

Osoba uzależniona od Internetu prowadzi w większości własne życie prywatne w wirtualnym świecie. Stąd też silna jest u niej potrzeba ciągle włączonego komputera, ciągłego dostępu do sieci – także poprzez telefon komórkowy. Głównym objawem jest zatem brak kontroli nad czasem jaki uzależniony poświęca na czatowanie, gry, nawiązywanie nowych kontaktów. Osoby skrajnie uzależnione, spędzają w Internecie czas aż do późnych godzin nocnych, a zaraz po przebudzeniu pierwszą czynnością jaką wykonują jest sprawdzenie co wydarzyło się przez noc na czacie, czy nie przyszła do nowa wiadomość etc.

Siecioholicy, którzy podejmują terapię, opowiadają jak trudnym jest dla uzależnionego przeżyć moment, w którym nagle dostęp do Internetu zostaje mu przerwany.

Niepokój, agresja, wewnętrzne rozbicie, rozdrażnienie – to typowe emocje w takich sytuacjach. Jeśli okres ten zostaje wydłużony, nierzadko kończy się depresją.

To uzależnienie ma także szereg fizyczny objawów. Wśród nich znajdują się zespół suchego oka, bezsenność, a przy korzystaniu z komputera stacjonarnego ból pleców i napięcie mięśniowe.

 


Terapia

 

Terapia uzależnienia od internetu przebiega podobnie, jak terapia innych uzależnień. Tym co jest głównie zaburzone u siecioholika, są bowiem emocje.

Osoba uzależniona od Internetu często po prostu ucieka w wirtualny świat, od własnych problemów, od relacji, które w realnym świecie stwarzają poczucie zagrożenia, frustracji, niespełnienia.

Zazwyczaj bowiem, osoba ta, nie nauczyła się podstawowych umiejętności życiowych, którymi są umiejętność konstruktywnego rozwiązywania konfliktów, budowanie relacji czy nie raniące innych wyznaczanie własnych granic. Te cechy niestety zastępuje nadwrażliwość, łatwość przeżywania urazy i gniewu, brak świadomości własnych problemów i dystansu do samego siebie.

Dlatego, potem uczestnicząc w terapii przede wszystkim uczy się nowych, zdrowych zachowań. W procesie terapeutycznym poznaje także sposoby regulowania stanów emocjonalnych bez potrzeby sięgania po Internet. Pracuje nad zmianą sposobu myślenia i funkcjonowania społecznego.

Przejście procesu terapeutycznego pozwala modyfikować patologiczne zachowania i wprowadzać nowe aktywności do codziennego życia uzależnionego. W przypadku uzależnienia od internetu niejednokrotnie nie da się zachować całkowitej abstynencji, tak jak w przypadku uzależnienia od alkoholu czy hazardu. Komputery i internet są dla wielu osób narzędziami pracy i łącznikiem z informacjami o świecie.

Uzależniony uczy się, jak korzystać z komputera i internetu w sposób produktywny i niezagrażający jego psychice i sytuacji życiowej. Po odbyciu terapii uzależnień osoba uzależniona od internetu ma możliwość powrotu do normalnego życia i korzystania z jego uroków.

Może korzystać z komputera pod warunkiem, że będzie się stosować do umiejętności i wskazówek, które poznał w trakcie terapii. Pomocnymi rodzajami terapii są zarówno indywidualne spotkanie z psychoterapeutą, jak i terapia grupowa.

Sięgając po pomoc psychologiczną korzystacie z możliwości zdania sobie sprawy z własnych problemów, a tym samym zyskać narzędzia do ich skutecznego rozwiązania.


 W pierwszy etapie pomocy skupiamy się na odpowiedniej motywacji chorego do leczenia. Jest to przede wszystkim praca nad mechanizmem iluzji i zaprzeczeń, który tak skutecznie przeszkadza uzależnionemu w podjęciu decyzji o leczeniu.

Im bardziej pacjent jest zmotywowany, tym większa jest szansa skuteczności terapii i wyjścia z nałogu.

 

Oferujemy Państwu

 

  • Możliwość wizyt domowych lub w gabinecie

  • Krótki czas oczekiwania – maksymalnie do 3 dni roboczych

  • Trafną i rzetelną diagnozę – potwierdzoną przez „ZPN” w oparciu o system jakości Casad&Care

  • Analizę źródła problemu - koncentrujemy się na przyczynach. Leczymy przyczyny a nie tylko skutki.

  • Kompleksowe podejście – wspieramy nie tylko osobę cierpiącą z powodu uzależnienia, ale również osoby jej bliskie.

  • Terapię rodzinną.

  • dobór odpowiedniej metody leczenia.
  • Terapię indywidualną lub grupową.
  • Dobór odpowiedniego ośrodka leczenia uzależnień.
  • kontynuację leczenia po ukończonej terapii w ośrodku (praca na nawrotach).
  • indywidualną ścieżkę zdrowienia.

 

Już pierwsze spotkania z psychologiem „pierwszego kontaktu” najczęściej przynoszą efekty w postaci motywacji do leczenia, ale służą one przede wszystkim do postawienia prawidłowej diagnozy. Diagnoza ta jest zatwierdzana przez Zespół Psychologa Naczelnego (ZPN). Następnie wspólnie z psychologiem prowadzącym opracowują oni i proponują pacjentowi jego „ścieżkę” zdrowienia.

Ścieżka zdrowienia jest to szczegółowy plan leczenia, którego celem jest wyleczenie pacjenta z siecioholizmu i ewentualnych innych problemów psychicznych. Dalszy plan postępowania może być realizowany w dalszym ciągu poprzez wizyty domowe lub poprzez skierowania do odpowiedniego, specjalistycznego gabinetu lub Ośrodka Terapii (stacjonarnej lub ambulatoryjnej). Nad realizacją planu czuwa cały czas „ZPN”

 

Do każdego zgłaszanego do nas przypadku dobieramy odpowiedniego, certyfikowanego specjalistę, który podejmie się nie tylko leczenia lecz wyleczenia. Musi być osobą kompetentną i o odpowiednim autorytecie.

 

Kiedy już widzimy jakieś objawy siecioholizmu, u siebie lub osób nam bliskich nie możemy zwlekać. Uzależnienie postępuje bardzo szybko i nieleczone może doprowadzić do tragedii.

 

To do Państwa należy wybór. Czy zaufać naszej propozycji, czy zwlekać z konsultacją psychologiczną, czy liczyć na cudowne wyzdrowienie.



Jeżeli zdecydowaliście się Państwo nam zaufać prosimy o kontakt telefoniczny lub e-mailowy.


 Zobacz:

 

Szczegóły oferty

 

Jak zamówić wizytę?:

 

Dane kontaktowe