Search


          Psycholog do domu Psycholog do domu Wsparcie Psychologiczne i Terapeutyczne na całą Polskę

                                                          

W związku z zagrożeniem zarażenia COVID-19 zachęcamy Państwa do korzystania z naszych usług Online. Nasi psycholodzy połączą się z Państwem poprzez Skype, a także przeprowadzają konsultacje mailowe bądź telefoniczne. W obecnej sytuacji, jest to najlepsze rozwiązanie dla osób, które potrzebują konsultacji z psychologiem. Serdecznie zapraszamy!

                       

Bezsenność zbędny komfort czy konieczność?

Bezsenność - zbędny komfort czy konieczność?

Z pozoru mało istotny, chociaż czasochłonny element naszego życia - sen.

Terapia bezsennosci, profesjonalna pomoc psychologiczna w terapii bezsennosci

 

Sen jest niezbędny dla życia i prawidłowego funkcjonowania organizmu oraz procesów w nim zachodzących. Dostarcza energii, potrzebnej do życia, zapewnia regenerację organizmu, a także wypoczynek, dzięki któremu jesteśmy w stanie prawidłowo funkcjonować w ciągu dnia. Jest zatem podstawą dla naszego zdrowia fizycznego oraz psychicznego.

W momencie, kiedy nasz sen zostaje zaburzony, a sytuacja trwa ponad dwa tygodnie, zaczynamy mieć do czynienia ze stanem nazywanym bezsennościąBezsenność jest zjawiskiem w obecnych czasach bardzo powszechnym. Ponad jedna trzecia społeczeństwa ma problemy ze snem. Częściej problem dotyczy kobiet, a ryzyko zachorowania wzrasta wraz z wiekiem. Bezsenność wywoływana jest najczęściej przez przewlekły stres, a także różnego rodzaju zaburzenia psychiczne, takie jak depresje, psychozy, stany maniakalne i zaburzenia lękowe. Często powodowana jest nadużywaniem różnego rodzaju substancji psychoaktywnych, w tym alkoholuleków (często właśnie leków nasennych bądź uspokajających). Rzadziej wywoływana jest przez różnego typu choroby somatyczne.

Objawy:

  • zmniejszenie ilości lub jakości snu,
  • niemożność zaśnięcia,
  • budzenie się po 2-3 godzinach snu,
  • niespokojny bądź przerywany sen.

Na skutek problemów ze snem pojawia się uczucie ciągłego zmęczenia, które uniemożliwia normalne funkcjonowanie w ciągu dnia. To często skłania pacjenta do wizyty u lekarza w celu rozpoczęcia leczenia farmakologicznego. Pamiętać jednak należy, że bezsenność jest najczęściej objawem, a nie samodzielną jednostką chorobową. Stąd też przyjrzeć się trzeba przede wszystkim przyczynom, które wywołują stan bezsenności.

 

Terapia

Trzeba podkreślić, że bezsenność prowadzi do wielu poważnych powikłań zdrowotnych. Wśród nich wymienić możemy silne bóle głowyzaburzenia koncentracji, skrajne wyczerpanie organizmu, kłopoty z krążeniem, obniżenie odporności organizmu, depresje, stany lękowe, a nawet nadciśnienie tętnicze czy chorobę wieńcową.

Przyjęło się, że bezsenność leczy się głównie farmakologicznie. Leki faktycznie mogą pomóc, nie powinny jednak być podstawową formą leczenia. Należy bowiem zaznaczyć, że leki nasenne szybko mogą prowadzić do uzależnienia. Istotną kwestią jest to, że tolerancja organizmu na tego typu leki szybko wzrasta, a co za tym idzie pacjent potrzebuje coraz to wyższych dawek substancji, aby osiągnąć taki sam efekt. Problem bezsenności zatem nie tylko nie zostaje rozwiązany, ale pojawia się dodatkowo uzależnienie od leków nasennych bądź uspokajających. Dlatego tak ważne jest znalezienie prawdziwej przyczyny bezsenności. Biorąc pod uwagę fakt, że stan bezsenności najczęściej powiązany jest ze stresem bądź różnego rodzaju zaburzeniami, a nawet chorobami psychicznymi, trzeba zająć się przede wszystkim podłożem problemów ze snem. Stąd tak ważna jest prawidłowa diagnoza i znalezienie przyczyny bezsenności. Dzięki temu można zaproponować pacjentowi odpowiednią formę leczenia. Nie należy zapominać, że farmakoterapia stanowić powinna jedynie dodatek do podstawowej formy leczenia.

Okazuje się, że najbardziej skuteczna w leczeniu bezsenności może być pomoc psychologicznaRozmowa z psychologiem może pomóc w odnalezieniu źródła stresu, w uporaniu się z przyczyną zaburzeń snu, co jest najbardziej istotne. Często nawet drobne codzienne konflikty, mogą zaburzyć sen.

Sięgając po pomoc psychologiczną mamy możliwość zdania sobie sprawy z własnych problemów, a tym samym zyskać narzędzia do ich skutecznego rozwiązania.

Tel. 533-330-513 Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.