Search


          Psycholog do domu Psycholog do domu Wsparcie Psychologiczne i Terapeutyczne na całą Polskę

                                                          

W związku z zagrożeniem zarażenia COVID-19 zachęcamy Państwa do korzystania z naszych usług Online. Nasi psycholodzy połączą się z Państwem poprzez Skype, a także przeprowadzają konsultacje mailowe bądź telefoniczne. W obecnej sytuacji, jest to najlepsze rozwiązanie dla osób, które potrzebują konsultacji z psychologiem. Serdecznie zapraszamy!

                       

Terapia zaburzeń psychicznych

Spis treści

Problemy Psychiczne

 Rodzaje terapii zaburzeń psychicznych.

Istnieje wiele metod pomagania osobom cierpiącym na zaburzenia psychiczne. Przede wszystkim psychoterapia – jej rozwój w XX wieku zaowocował wieloma szkołami terapeutycznymi, wśród których znalazły się m.in: terapia analityczna, behawioralno-poznawcza, psychodynamiczna, humanistyczna, Gestalt etc. Dzięki temu dziś dysponujemy szeregiem różnorodnych oddziaływań terapeutycznych, które mogą być stosowane w leczeniu problemów psychicznych. Dziś każdy pacjent może indywidualnie dobrać sobie zarówno pomocną mu metodę, jak i terapeutę pracującego w określonym nurcie.

 

Psychoterapia często nie byłaby jednak możliwa bez farmakoterapii. Leki obecnej generacji mają coraz mniej skutków ubocznych, zaś coraz skuteczniej leczą takie zaburzenia jak: depresja, borderline, psychozy, zaburzenia kompulsywne, stany lękowe etc.

Dostosowanie sposobu leczenia dla danej osoby jest zawsze kwestią indywidualną i powinno zostać uzgodnione z nią w trakcie konsultacji specjalistycznych. Od dziesiątek lat najbardziej skuteczna jest jednak współpraca dwóch specjalistów: terapeuty i psychiatry. Odpowiednio dopasowane metody (farmakoterapia, psychoterapia) oraz zaktywizowanie pacjenta pozwala sprawniej i szybciej radzić sobie z danymi problemami psychicznymi. Jednocześnie obie metody standardowo stosowane w leczeniu zaburzeń psychicznych (farmakoterapia i psychoterapia) mogą zostać uzupełnione przez różnego rodzaju techniki relaksacyjne i zajęcia grupowe, które przyspieszają i utrwalają efekty terapii.

 

 

Farmakoterapia

Leki zapisywane przez psychiatrę są takimi samymi lekami jak te, które zapisują lekarze innych specjalizacji. Wraz z rozwojem psychologii w XX wieku medycyna zaczęła bowiem nareszcie traktować zdrowie psychiczne człowieka jako równie ważne dla ogólnej kondycji, co zdrowie fizyczne.  Dlatego jednym z podstawowych sposobów leczenia chwilowych lub stałych zaburzeń psychicznych jest stosowanie leków, czyli farmakoterapia.

Leczenie farmakologiczne powinno być starannie dopasowane do problemów pacjenta oraz jego indywidualnych predyspozycji; dlatego też zalecane jest korzystanie z tej formy terapii wyłącznie pod opieką lekarza psychiatry, który ma odpowiednią wiedzę oraz kompetencje.

Farmakoterapia pozwala zmniejszać dolegliwości lub całkowicie eliminować negatywne objawy. Może być stosowana jako jedyna forma leczenia lub wspomagana innymi rodzajami terapii. Efekty, w zależności od środka farmakologicznego, są widoczne w ciągu kilku godzin, dni lub tygodni zażywania leku. Leczenie farmakologiczne ma swoje mocne strony – pozwala w stosunkowo krótkim czasie zaktywizować pacjenta oraz podwyższyć komfort jego życia. Z czasem powinno jednak zacząć pełnić jedynie rolę wspierającą, kluczowa natomiast w leczeniu zaburzeń psychicznych winna stać się psychoterapia. Leczenie psychiatryczne powinno odbywać się pod stałą opieką lekarza (początkowo konsultacje raz na miesiąc, później - według indywidualnych potrzeb).