Search


          Psycholog do domu Psycholog do domu Wsparcie Psychologiczne i Terapeutyczne na całą Polskę

                                                          

W związku z zagrożeniem zarażenia COVID-19 zachęcamy Państwa do korzystania z naszych usług Online. Nasi psycholodzy połączą się z Państwem poprzez Skype, a także przeprowadzają konsultacje mailowe bądź telefoniczne. W obecnej sytuacji, jest to najlepsze rozwiązanie dla osób, które potrzebują konsultacji z psychologiem. Serdecznie zapraszamy!

                       

Narkomania

Narkotyki nielegalne do których należą: marihuana, haszysz, LSD, kokaina, amfetamina, metaamfetamina, heroina oraz dopalacze to substancje psychoaktywne. Oznacza to, że ich działanie na ludzki organizm ma wpływ zarówno na układ nerwowy, czyli psychikę, jak i na całe ciało. Większość z nich charakteryzuje się silnym potencjałem uzależniającym – jak heroina czy kokaina. Inne – jak marihuana czy amfetamina – uzależniają głównie psychicznie.

Kolejną kwestią, która jest wspólna dla narkotyków nielegalnych, jest fakt, iż w Polsce posiadanie ich i używanie jest zakazane. Osoba złapana z tymi substancjami jest oskarżona o popełnienie przestępstwa, które zagrożone jest karą pozbawiania wolności od 3 do 12 lat.

Jednak uzależnienie od narkotyków jest skutecznie leczone – zarówno poprzez psychoterapię, jak i działania wspomagające (farmakoterapia).

Grupy ryzyka

Statystycznie, najwięcej narkotyków zażywają osoby młode, eksperymentujące z substancjami psychoaktywnymi. Ale statystyki te nie biorą pod uwagę, że narkomania jest chorobą śmiertelną co powoduje, że nie leczeni narkomani wcześnie umierają.

Drugą grupę ryzyka stanowią biznesmeni, artyści, aktorzy i osoby na wysokich stanowiskach, mimo, że ich świadomość o uzależnieniach jest znacznie większa niż u ludzi młodych.

Często zaczynają dla tak zwanego "szpanu". Grupę tę stać jest na drogie narkotyki. Poprzez uzależnienie od nich zażywają je zarówno do stymulowania się w pracy, jak i do rozluźnienia podczas spotkań towarzyskich i biznesowych ale głównym powodem jest konieczność zaspokojenia głodu narkotykowego.

W Polsce ponad 100 tysięcy ludzi  jest uzależnionych od substancji psychoaktywnych. Biorąc pod uwagę, że są to substancje nielegalne, większość uzależnionych boi się zgłosić po pomoc psychologiczną. Obawiają się nie tylko trudu odstawienia narkotyków i podjęcia terapii, rozpoznawalności podczas terapii grupowej ale też i konsekwencji karnych.

Objawy uzależnienia

Uzależnienie od narkotyków ma wiele oznak i nie zawsze od razu można je rozpoznać. Są osoby, które używają np. marihuany sporadycznie i najczęściej nie mają z tego powodu żadnych problemów. Podobna sytuacja może mieć miejsce w wypadku okazjonalnego zażywania amfetaminy czy kokainy – narkotyk nie wywołuje wtedy wielu skutków ubocznych, jest bowiem stosowany bardzo rzadko i takie stosowanie nie koniecznie doprowadza do uzależnienia.

Najczęściej jednak jest tak, że jeśli już znajdziemy swoje lekarstwo na stres, koncentrację, humor itp, w postaci narkotyku to przy kolejnych tego typu sytuacjach szybko je znowu stosujemy. Nasz organizm przyzwyczaja się a biochemia mózgu powoduje, że powstaje głód narkotykowy i domaga się kolejnej dawki. Z czasem nasz organizm, im bardziej się przyzwyczaja, tym bardziej domaga się zwiększenia dawki. Tak powstaje uzależnienie.

Objawy zażywania i w konsekwencji uzależnienia od narkotyków jest różne dla różnych narkotyków i należy je analizować osobno dla każdego środka psychoaktywnego.

Na naszych stronach opisane są szczegółowo objawy i metody leczenia dla poszczególnych grup narkotyków.

Z każdego nałogu, jeśli ma się odpowiednią motywację, można wyjść. Nie musi to być choroba dożywotnia. Wystarczy poprosić nas o pomoc.