statystyka zagrożeń związanych ze zdrowiem psychicznym
- Szczegóły
- Nadrzędna kategoria: Obszary działania
- Kategoria: Śląskie
W poradniach, które zapewniały świadczenia osobom z zaburzeniami psychicznymi, spowodowanymi używaniem środków psychoaktywnych leczyło się w województwie śląskim ponad 2,6 tys. osób, było to ponad 7% leczonych osób w kraju. Z usług poradni dla osób uzależnionych od alkoholu skorzystało w województwie śląskim 21 tys. mieszkańców (dla porównania w województwie lubuskim leczonych było zaledwie 5 tys. osób).
Do najbardziej rozpowszechnionych zagrożeń związanych ze zdrowiem psychicznym wśród mieszkańców województwa śląskiego należą:
-
zaburzenia nastroju,
-
organiczne zaburzenia psychiczne,
-
schizofrenia,
-
depresje,
-
zaburzenia zachowania i emocji rozpoczynające się zwykle w dzieciństwie i w wieku młodzieńczym.
W 2008 r. na terenie województwa śląskiego działały 24 zakłady psychiatrycznej opieki stacjonarnej, o łącznej liczbie 3 780 łóżek rzeczywistych (8,1 łóżka na 10 tys. mieszkańców) oraz 13 oddziałów psychiatrycznych znajdujących się w szpitalach ogólnych, z łączną liczbą 504 łóżek rzeczywistych i 120 miejscami dziennymi. Psychiatryczną opiekę stacjonarną tworzyło w regionie 7 szpitali, 3 ośrodki leczenia odwykowego alkoholowego, 3 zakłady opiekuńczo-lecznicze, 1 zakład pielęgnacyjno-opiekuńczy i 10 ośrodków rehabilitacyjnych dla uzależnionych od środków psychoaktywnych.