Search


          Psycholog do domu Psycholog do domu Wsparcie Psychologiczne i Terapeutyczne na całą Polskę

                                                          

W związku z zagrożeniem zarażenia COVID-19 zachęcamy Państwa do korzystania z naszych usług Online. Nasi psycholodzy połączą się z Państwem poprzez Skype, a także przeprowadzają konsultacje mailowe bądź telefoniczne. W obecnej sytuacji, jest to najlepsze rozwiązanie dla osób, które potrzebują konsultacji z psychologiem. Serdecznie zapraszamy!

                       

Kiedy do psychologa?

Każdy z nas doświadcza w życiu kryzysowych, trudnych sytuacji. Bardzo ważne jest, aby w takich okolicznościach zgłosić się po pomoc i nie zostawać sam na sam z problemem.

Jednym z rozwiązań radzenia sobie z problemem jest spotkanie z psychologiem.

 

Spotkanie z psychologiem pomoże w analizie problemu i w znalezieniu skutecznych metod rozwiązania go. Dalszym etapem jest realizacja założonych celów przy wsparciu psychologa.

Do gabinetów trafiają osoby, które można podzielić na dwie grupy: ci, którzy doświadczają niepokojących i silnych objawów utrudniających im codzienne funkcjonowanie, oraz ci, którzy przez wiele tygodni czy miesięcy noszą się z zamiarem podjęcia pracy nad zmianą dotychczasowego życia.

Objawy somatyczne, lęki, niepokój, stany depresyjne, zaburzenia nerwicowe czy zaburzenia odżywiania to nic innego, jak silnie uwidocznione konflikty wewnętrzne zachodzące w naszej psychice. Ogólnie mówiąc, w takich przypadkach system naszych obron został znacznie osłabiony, gdyż sytuacja, jaką przeżywany jest silniejsza – co z kolei pokazuje, że dzieje się w nas coś bardzo ważnego, a nasza psychika alarmuje, by zatrzymać się i zastanowić się nad przeżywanym konfliktem. Dotychczasowe mechanizmy obronne, które przez wiele lat całkiem dobrze ochraniały nas przed trudnymi treściami, teraz wymagają rekonstrukcji, czyli - terapii.

Pierwsza wizyta poświęcona jest na wstępne omówienie przyczyny spotkania oraz oswojenie się klienta z nową sytuacją, jaką jest spotkanie z psychologiem (o ile klient wcześniej nie korzystał z takiej pomocy). Psycholog ma za zadanie wyłuskać informacje pozwalające sprecyzować problem i jego przyczyny. Korzystając ze swojej wiedzy i doświadczenia stara się dobrać odpowiednią strategię działania, która nie zawsze jest łatwa i na ogół wymaga sporej pracy ze strony klienta, ale jest też skuteczniejsza. Psycholog posiada też sprawdzone narzędzia pozwalające na ocenę problemu a następnie rozwiązanie go. Tym zatem różni się pomoc uzyskiwana od przyjaciół, znajomych, rodziny, ponieważ choć są to na ogół osoby nam życzliwe, jednak związane z nami emocjonalnie, co utrudnia obiektywny osąd sytuacji i naszego problemu.

Psycholog dysponuje nie tylko odpowiednią wiedzą i doświadczeniem, ale także potrafi właściwie dobrać metody pracy tak, by prowadziły klienta ku zdrowieniu i lepszemu samopoczuciu.

Dobór metod i narzędzi pracy zależy od problemu i od konkretnego pacjenta. Generalnie ujmując psycholog ma za zadanie pomóc klientowi sprecyzować cel a następnie prowadzić i wspierać w jego realizacji, korzystając z konkretnych narzędzi psychologicznych. Fundamentem pracy jest rozmowa, podczas której klient staje się bardziej świadomy samego siebie i otoczenia.