Fobia społeczna
- Szczegóły
- Nadrzędna kategoria: ROOT
- Kategoria: Zaburzenia psychiczne
Spis treści
Fobia społeczna często mylona jest z nieśmiałością.
Dotyka ona w tym samym stopniu kobiet jak i mężczyzn. Objawia się najczęściej w okresie dojrzewania – u nastolatków, młodych osób, podejmujących studia czy pierwszą pracę.
Dlaczego dopiero wtedy? Ponieważ wchodzi w dorosłe życie, a to wymaga od niej umiejętności budowania relacji – tak zawodowych, jak i towarzyskich. Okazuje się wówczas, że kontakty z innymi, nowymi ludźmi, są dla nich zbyt dużym wyzwaniem. Powodują zbyt wiele niezrozumiałych dla niej samej napięć i stresu. Osoba ta bowiem nie nauczyła się podstawowych umiejętności życiowych.
Czym się charakteryzuje fobia społeczna?
Osoba na nią cierpiąca, jest małomówna, ma niewiele kontaktów towarzyskich, albo odwrotnie – bardzo dużo, ale powierzchownych.
Stroni od spotkań, podczas których musiałaby rozmawiać z innymi, pokazać, jaka jest i czym się interesuje. A nawet, jeśli się na nich pojawi, jej zachowanie charakteryzuje skrytość czy wręcz nieobecność emocjonalna. Sama zresztą najczęściej uważa, że brak jej tematów do rozmów, wszystko to, o czym mogłaby się dzielić z innymi, uważa za nieatrakcyjne, nieciekawe, nudne, nieważne.
Stan emocjonalny osób z tym zaburzeniem opisywany jest przez nie same, jako uczucie „szyby oddzielającej je od innych”, niezrozumiały lęk i uciążliwe napięcie, przez które mają poczucie, że „nie są sobą”.
Bywa, że żeby dodać sobie odwagi, osoba żyjąca z fobią społeczną, „pomaga” sobie w sytuacjach towarzyskich rozluźnić napięcie alkoholem lub innymi substancjami psychoaktywnymi. Przez to, jest bardziej niż inni narażona na uzależnienie się od środków zmieniających nastrój.
Ze względu na trudności w kontaktach międzyludzkich łatwiej jej nawiązywać relacje poprzez… Internet. Stąd, bywa i tak, że jej życie emocjonalne, prywatne rozgrywa się w głównie przestrzeni wirtualnej. Bo często większość wolnego czasu spędza w domu, sama. Ewentualnie podtrzymuje relacje tylko z osobami najbliższymi (rodziną, przyjaciółmi, których zna od lat), tymi, z którymi może czuć się bezpiecznie.
Fobia społeczna skutecznie utrudnia osobom na nią cierpiącym, normalne funkcjonowanie. Załatwienie normalnych spraw, jak wizyta u lekarza, umówienie się z kimś na spotkanie czy wykonanie telefonu w sprawie służbowej jest dla niej ogromnym stresem. Podobnie jak wystąpienia publiczne czy rozmowy z przełożonymi lub po prostu osobami, od których zależą lub są dla nich autorytetem.
Jeśli odnajdujesz się w tym opisie, mamy dla ciebie dobrą wiadomość. My potrafimy Ci pomóc. Możesz nauczyć się żyć inaczej, możesz pokonać lęk i napięcie, jakie towarzyszy ci od lat w kontaktach z innymi ludźmi. Pomocną dla ciebie może być nasza terapia behawioralno-poznawcza, czasem leki obniżające poziom stresu.
Przyczyną fobii społecznej jest bowiem brak umiejętności życiowych, do których należy zdrowe wyznaczanie granic pomiędzy sobą a innymi, brak poczucia własnej wartości, brak umiejętności komunikacyjnych. To wszystko możesz skutecznie zmienić. Możesz się tego nauczyć i cieszyć się bliskimi, żywymi kontaktami z osobami, na których ci zależy, poznawać nowe miejsca i ludzi. Cieszyć się życiem i przestać się bać.
Jeśli zastanawiasz się, jak leczyć fobię społeczną, proponujemy Ci skonsultowanie się najpierw z nami w ramach programu Psycholog Do Domu™
Środki farmakologiczne – nasenne czy uspokajające - mają wpływ doraźny, zażywając je leczysz efekt nie źródło choroby.
Podczas terapii nauczysz się kontrolować swoje procesy psychiczne, nabędziesz wiedzę i umiejętności radzenia sobie z trudnościami natury psychicznej.
- Poprzedni artykuł
- Następny artykuł »»