Search


          Psycholog do domu Psycholog do domu Wsparcie Psychologiczne i Terapeutyczne na całą Polskę

                                                          

W związku z zagrożeniem zarażenia COVID-19 zachęcamy Państwa do korzystania z naszych usług Online. Nasi psycholodzy połączą się z Państwem poprzez Skype, a także przeprowadzają konsultacje mailowe bądź telefoniczne. W obecnej sytuacji, jest to najlepsze rozwiązanie dla osób, które potrzebują konsultacji z psychologiem. Serdecznie zapraszamy!

                       

Lekomania

Spis treści

Leczenie lekomanii, profesjonalna pomoc psychologiczna w leczeniu lekomanii

 

Polacy są narodem, który należy do czołówki światowej w nadużywaniu leków. Dotyczy to zarówno spożywania suplementów diety, jak i środków przepisywanych przez lekarza na receptę.

Szczególnie niebezpieczne są farmaceutyki oddziaływujące na centralny układ nerwowy – benzodiazepiny. One bowiem, zażywane zbyt długo (ponad miesiąc) oraz w coraz większych dawkach powodują uzależnienie. Uzależnienie od leków uspokajających i nasennych – a takie działanie mają właśnie benzodiazepiny -najczęściej dotyka kobiet.

 

Lekomania jest bardzo ciężkim uzależnieniem. Główne niebezpieczeństwo polega na tym, że w miarę upływu czasu odczuwa się potrzebę przyjmowania coraz większych dawek leków, co prowadzi do przedawkowania. W efekcie często występują działania niepożądane, które mogą doprowadzić do zatrucia, a nawet śmierci.

 

Co więcej –  pod wpływem leków następuje nie tylko psychiczne, ale i fizyczne przestrojenie czynności organizmu. Zmienia się metabolizm, co wpływa zarówno na pracę układu trawiennego, jak i pracę serca.

Stąd przy leczeniu lekomanii niezbędną może okazać się detoksykacja, gdyż nagłe odstawienie leku może skutkować objawami zespołu abstynencyjnego – z zaburzeniami czynności serca, układu pokarmowego, układu oddechowego oraz wielu innych.

Jednak uzależnić można się także od leków przeciwbólowych, nasercowych. Każde bowiem niekontrolowane przez lekarza nadużywanie tych środków stwarza zagrożenie dla zdrowia, a nawet życia pacjenta.