Search


          Psycholog do domu Psycholog do domu Wsparcie Psychologiczne i Terapeutyczne na całą Polskę

                                                          

W związku z zagrożeniem zarażenia COVID-19 zachęcamy Państwa do korzystania z naszych usług Online. Nasi psycholodzy połączą się z Państwem poprzez Skype, a także przeprowadzają konsultacje mailowe bądź telefoniczne. W obecnej sytuacji, jest to najlepsze rozwiązanie dla osób, które potrzebują konsultacji z psychologiem. Serdecznie zapraszamy!

                       

Inwazyjne metody terapeutyczne

Spis treści

Metody inwazyjne, które wykorzystywały zabiegi chirurgiczne oraz prąd elektryczny, były powszechnie stosowane w pierwszej połowie XX w. Jednak po okryciach z dziedziny farmacji i wprowadzeniu na rynek skutecznych leków psychotropowych, przestały być tak popularne. Oprócz zastąpienia ich środkami farmakologicznymi, przyczyną zaprzestania lub ograniczenia stosowania inwazyjnych metod leczenia zaburzeń psychicznych, były ich skutki uboczne i często wątpliwa poprawa stanu psychicznego, której po nich oczekiwano.


 

*lobotmia – jest to technika neurochirurgiczna, niezwykle popularna na początku XX w. Miała być cudownym lekarstwem na wiele zaburzeń psychicznych. W rzeczywistości większość pacjentów umierała podczas zabiegu lub nigdy nie odzyskiwała sprawności psychomotorycznej, a objawy wcale nie ustępowały. Zanim wyszły na jaw negatywne skutki tej metody, przeprowadzono tysiące takich zabiegów, nawet na małych dzieciach. Lobotomia polega na przecięciu połączeń nerwowych pomiędzy przednimi płatami mózgu, a śródmózgowiem. Zabieg na początku wykonywano poprzez nawiercone w czaszce otwory, ale po „udoskonaleniu” metody – był on wykonywany przez wprowadzenie noża do lodu przez oczodół pacjenta. Ta wątpliwa metoda obecnie odchodzi w zapomnienie i w wielu krajach (m.in. w Polsce) całkowicie zaprzestano jej stosowania.


 

*nowoczesne zabiegi neurochirurgiczne – w przeciwieństwie do zabiegów chirurgicznych stosowanych na początku XX wieku, obecnie stosowane metody pozwalają minimalizować negatywne skutki oraz dokładnie określać fragment mózgu, na którym zostanie zastasowana odpowiednia technika. Zwykle w trakcie takiego zabiegu blokuje się lub niszczy odpowiednie połączenia nerwowe, co pozwala złagodzić lub wyeliminować objawy chorobowe. Rozwój neurologii oraz neurofizjologii pozwolił przeprowadzać bardzo precyzyjne zabiegi, w trakcie których oddziaływaniom medycznym zostaje poddana odpowiednia część mózgu.


 

*elektrowstrząsy - ta metoda leczenia zaburzeń psychicznych wciąż budzi kontrowersje. Opisy zabiegów, które powstały w połowie XX w. nie zachęcają do korzystania z tego rodzaju terapii. Jednak wraz z rozwojem medycyny i techniki terapia elektrowstrząsami przeszła znaczące modyfikacje i może być bezpiecznie stosowana u pacjentów. Obecnie zabieg wykonuje się pod znieczuleniem oraz przy zastosowaniu leków zwiotczających mięśnie. Stan fizjologiczny jest pod ciągłą kontrolą w trakcie sesji. We współczesnej medycynie terapię elektrowstrząsami stosuje się, kiedy inne metody zawodzą lub jest przeciwskazanie do ich stosowania. Elektrowstrząsy stosuje się w leczeniu: schizofrenii katatonicznej, ciężkich epizodów depresji, schizofrenii i depresji lekoopornej, zaostrzonych stanów depresyjnych i schizofrenii w trakcie ciąży. O zastosowaniu tej metody decyduje lekarz, sprawdzając wcześniej, czy nie ma somatycznych przeciwskazań zastosowania takiej terapii.

 


Czytaj:

 

Umów się:


tel: 533 330 513