Search


          Psycholog do domu Psycholog do domu Wsparcie Psychologiczne i Terapeutyczne na całą Polskę

                                                          

W związku z zagrożeniem zarażenia COVID-19 zachęcamy Państwa do korzystania z naszych usług Online. Nasi psycholodzy połączą się z Państwem poprzez Skype, a także przeprowadzają konsultacje mailowe bądź telefoniczne. W obecnej sytuacji, jest to najlepsze rozwiązanie dla osób, które potrzebują konsultacji z psychologiem. Serdecznie zapraszamy!

                       

Jesienna depresja

Spis treści

Spadek kondycji psychicznej dla jednych bardziej, dla innych mniej zauważalny... Co się dzieje?

 

Czy to ten moment? Dni coraz krótsze... słońca jak na lekarstwo, jakoś smutno i ponuro w okolicach grudnia. Zresztą od połowy listopada robi się ponuro.

Określenie depresja stało się jednym z częściej używanych terminów, może nadużywanych. Chcemy powiedzieć "mam mniej energii, płakać mi się chce, coś niedobrego się ze mną dzieje" mówimy "mam depresje" i wszystko z pozoru wydaje się jasne. Ale co się dzieje w środku, że na zewnątrz jakoś bardziej szaro, być może nie czujemy sensu tego co nas otacza.

Światło Drodzy Państwo... to przynajmniej (wg naukowców) jeden z "winowajców". Z końcem lata a początkiem jesieni wiele osób dopada smutek. Światło słoneczne reguluje zegar biologiczny człowieka. W jakiż inny sposób odróżnilibyśmy dzień od nocy... Jasno, ciemno i organizm wie kiedy odpoczynek i regeneracja, a kiedy aktywność. To samo światło reguluje rytm roczny. Ale czy reguluje również nasz nastrój?

Przyczyna depresji sezonowej, nie jest do końca znana. Jak wiele rzeczy, których początek zaczyna się gdzieś między/w półkulach naszego mózgu. Jednak uważa się, że najważniejsza z nich to niedostateczna ilość światła słonecznego docierającego do siatkówki oka. Światło z receptorów znajdujących się w oku rozpoczyna drogę po naszym układzie nerwowym jako impuls nerwowy, biegnie do różnych struktur mózgowia... trafia do szyszynki i podwzgórza stymulując ilość wydzielanych hormonów. Te substancje - neuroprzekaźniki, pobudzając określone partie mózgu mogą mieć wpływ na nastrój.

Depresja występuje prawdopodobnie nie tylko z powodu niedoboru światła słonecznego, ale również wpływ na jej wystąpienie ma osobnicza wrażliwość człowieka. Wiąże się ona zapewne z odmiennością - u niektórych osób - okołorocznych biorytmów powiązanych także ze zmianami przekaźnictwa serotoninergicznego i noradrenergicznego. Bada się również obecnie wpływ melatoniny na depresję sezonową – co do jej roli zdania naukowców są podzielone.

Depresja sezonowa – kiedy pojawiają się dolegliwości, kiedy ustępują?

SAD - seasonal affectiv disorder - depresja sezonowa nazywana sezonowym zaburzeniem afektywnym. Objawy tego zaburzenia zbliżone są do przebiegu zaburzeń depresyjnych elementem nieróżnicującym je jest okres nasilenia przypadający na późną jesień i zimę oraz remisja wiosną lub latem. SAD ma charakter nawrotowy.

SAD występuje częściej u osób pomiędzy 20 a 30 rokiem życia.

 


 

Cechy depresji sezonowej.

Depresję sezonową należy odróżnić od depresji klinicznej, związanej z zaburzeniami emocjonalnymi na głębszym poziomie psychicznym. Główną cechą depresji sezonowej jest pojawianie się jej, zwykle cyklicznie, jesienią lub zimą i ustępowanie wiosną lub latem. Oczywiście, do ustalenia typu depresji niezbędna jest konsultacja psychologiczna.

Objawy:

  • obniżona aktywność,
  • uczucie smutku,
  • lęk,
  • nadmierna drażliwość,
  • problemy z pamięcią i koncentracją,
  • problemy z wykonywaniem codziennych czynności,
  • uczucie przewlekłego zmęczenia,
  • niechęć do pracy, ale także funkcjonowania w społeczeństwie,
  • wzmożona senność, współistniejąca z pogorszeniem jakości snu,
  • zwiększenie masy ciała związane ze zwiększonym apetytem, zwłaszcza ze wzmożoną chęcią do spożywania węglowodanów,
  • osłabienie popędu seksualnego,
  • w skrajnych przypadkach myśli samobójcze.

 


 

Aby uzyskać pomoc farmakologiczną należy zwrócić się do lekarza. Leki przeciwdepresyjne mają zwalczać objawy depresji, poprawiać nastrój. Większość z nich (w Polsce) jest sprzedawana na receptę.

Kolejną metoda leczniczą jest psychoterapia, czyli oddziaływanie słowem, leczenie rozmową. Celem psychoterapii jest nie tylko wyleczenie z depresji, ale także nakłonienie do innego spojrzenia na życie. Psychoterapia może wskazać, w jaki sposób poradzić sobie z depresją. Pozwala zaakceptować zmniejszenie aktywności w okresie jesienno-zimowym. W celu otrzymania takiej pomocy można zwrócić się do psychologa.

Co jeszcze jest ważne podczas leczenia?

Przy leczeniu depresji sezonowej korzystny może okazać się wyjazd urlopowy w miesiącach jesiennych i zimowych w rejony o dużej ilości światła słonecznego (np. okolice okołorównikowe).

Z pewnością korzystnie na kondycję psychiczną wpłynie ruch i ćwiczenia fizyczne najlepiej na świeżym powietrzu, które odpowiadają za utrzymanie organizmu w aktywności. Już nawet krótki spacer, zwłaszcza w dni słoneczne, powinien poprawić samopoczucie.

Ważna jest dieta, szczególnie odpowiednia zawartość tryptofanu. Jest to aminokwas egzogenny (organizm nie jest w stanie sam go wyprodukować, musi zostać dostarczony z zewnątrz). Tryptofan jest prekursorem serotoniny. Serotonina natomiast ma działanie przeciwdepresyjne, uspokajające i relaksujące. Znaczne ilości tryptofanu (służącego organizmowi do wytwarzania serotoniny) zawierają takie potrawy jak: indyk, soja, łosoś, chleb, mleko, kasza manna, ser żółty oraz banany. W diecie osób z zaburzeniami depresyjnymi powinny się także znaleźć witaminy z grupy B. Te witaminy zawierają drożdże piwne, wątróbka, kurczak, indyk, jaja, otręby, pełne ziarno zbóż, płatki owsiane, warzywa, kiełki pszenicy. Potrzebny jest również kwas foliowy zawarty w takich produktach jak sałata, kapusta, natka pietruszki, buraki, ogórki, groch, fasola, soja, soczewica, pomarańcze, chleb razowy i wątróbka. Do innych niezbędnych składników diety warunkujących prawidłowe funkcjonowanie układu nerwowego należy także magnez, który zawarty jest w orzechach, soi, kaszach, kakao, nasionach, roślinach strączkowych, maku i pieczywie pełnoziarnistym.

Bardzo ważne jest pielęgnowanie bliskich związków z innymi ludźmi, włączanie się w aktywność towarzyską, wychodzenie z domu pomimo niesprzyjającej aury, jak najczęstsze robienie rzeczy, które dają przyjemność i poprawiają nastrój oraz unikanie zdarzeń i sytuacji stresujących. Dobrze jest siebie samego traktować z wyrozumiałością i nie należy w tym okresie narzucać sobie zbyt wielu obowiązków.
Podsumowując.

Depresja sezonowa, związana z późną jesienią i zimą jest sprawą częstą. Jeśli w związku z tym okresem roku, który powoli się zbliża zauważy się pogorszenie nastroju, utrzymujące się, nasilające i zakłócające codzienne funkcjonowanie, może to być sezonowe zaburzenie afektywne - depresja sezonowa. Przy takim podejrzeniu należy poszukać pomocy lekarza, który na podstawie wywiadu i badania postawi rozpoznanie i zaproponuje najlepsze w danym przypadku bezpieczne leczenie.

 


Adam Bilikiewicz, Stanisław Pużyński, Jacek Wciórka, Janusz Rybakowski: Psychiatria.. T. 2. Wrocław: Urban & Parner, 2003. ISBN 83-87944-72-6.
Dawid Semple, Roger Smyth, Jonathan Burns, Rajan Darjee, Andrew McIntosh: Oksfordzki podręcznik psychiatrii. Lublin: Czelej, 2007. ISBN 978-93-60608-12-8.
ICD-10. V rozdział. Klasyfikacja zaburzeń psychicznych i zaburzeń zachowania w ICD. Opisy kliniczne i wskazówki diagnostyczne.. Warszawa: Uniwersyteckie Wydawnictwo Medyczne „Vesalius”, 2000. ISBN 83-85688-25-0.

 



Czytaj:

Depresja
Depresja - opis

 


Umów się:


tel: 533 330 513,   (22) 392 07 98